Inciatīvas grupa «Atklātību Citadeles jautājumā!» sadala pienākumus un ķeras pie faktu noskaidrošanas

wpid-20140812_181619.jpg

Pirmajā iniciatīvas grupas sanāksmē tika ziņots par pirmajiem konkrētajiem darbības soļiem, kuri jāsper, lai iespējami ātri noskaidrotu visus sabiedrībai pagaidām slēptos faktus attiecībā uz paredzēto valsts bankas «Citadele» privatizāciju.

Patlaban, kā rezumēja iniciatīvas grupas veidotāji, situācija izskatās šādi: valsts banka tiek privatizēta pretendentam, kurš ticis atlasīts absolūti necaurredzamā procesā, uz kuru kandidāti tikuši uzaicināti necaurspīdīgā veidā, tos pēc patvaļīgiem kritērijiem atlasījis slēgtā konkursā izraudzīts konsultants («Societe Generale» banka). «Citadeli» tiek plānots pārdot par summu, nedaudz lielāku par 110 miljoniem eiro — tātad ne tuvu tam pusmiljardam eiro, kurš vēl jāatgūst, lai kompensētu zaudējumus no «Parex» nacionalizācijas. Pat ne visiem valdības locekļiem pieejama informācija par plānoto privatizāciju.

Jurists, bijušais policijas izmeklētājs un KNAB priekšnieks Normunds Vilnītis pamatoja, ka viņš šeit saskata klasisku korupcijas shēmu, kurā tiek gatavota vērtīga, pelnoša valsts uzņēmuma privatizācija par labu vienam konkrētam pretendentam, izslēdzot visus citus iespējamos variantus, tai skaitā risinājuma meklēšanu, kā šo banku paturēt valsts īpašumā. Normunds Vilnītis sācis gatavot attiecīgos iesniegumus tiesībsargājošajām institūcijām.

Sanāksmē bija ieradies arī viens Saeimas deputāts — Gatis Sprūds, kurš apņēmās izvirzīt jautājumu, lai lemšana par «Citadeles» privatizāciju tiktu izlemta nevis valdībā, bet Saeimā. Šo priekšlikumu, tāpat kā pārējos, visi klātesošie atbalstīja vienprātīgi.
Iniciatīvas grupu atbalstošie jaunieši apņēmās sākt Latvijas iedzīvotāju parakstu vākšanu, prasot valdībai pārtraukt slepenības režīmu saistībā ar “Citadeles” pārdošanu.

Žurnālists Imants Liepiņš referēja par saviem atradumiem, pētot valdības nosaukto privatizācijas pretendentu — it kā ASV investīciju holdingu «Ripplewood Holdings LLC». Atklājās, ka šis «holdings» ir Delavērā reģistrēta pastkastīte, kura Ņujorkas štatā, izņemot papildus licenci biznesam, atzīmējusies kā «ārzemju sabiedrība ar ierobežotu atbildību». Žurnālists paskaidroja, ka cer drīzumā saņemt atbildes no Eiropas Komisijas, kurās būs pamatota valdības izziņotā nepieciešamība «Citadeli» privatizēt it kā līdz šī gada beigām.

Iniciatīvas grupa, kurā ietilpst trīsdesmit sabiedriskie aktīvisti, vienojās pēc divām nedēļām sapulcēties atkal, lai ziņotu par iegūtajiem rezultātiem un savāktajiem jaunajiem datiem.

Iniciatīvas grupa nav saistīta ar kādu konkrētu politisku spēku (tās sastāvā ir vairāku politisku partiju biedri), un tā ir atvērta — tajā var pieteikties jebkurš interesents. Grupa cer uz visu informāciju sniedzošo institūciju un amatpersonu atsaucību!

Iniciatīvas grupas vārdā
Imants Liepiņš

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *